2021 ildə Azərbaycan İnşaat və Memarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Elmi Şurası-nın 28.09.2021(protokol №5) tarixli qərarı ilə “DƏMİR-BETON ELEMENTLƏRİN HESABLANMASININ YENİ NƏZƏRİ ƏSASLARI” kitab nəşr olunub.
Kitabın məllifləri : t.e.d.,prof.,”Tikinti konstruksiya və kommunikasiyaları üzrə normalar” şöbəsinin müdiri Seyfullaeyev Xanlar Qurban oğlu və Azərbaycan İnşaat və Memarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun tex.üzrə f.d. direktoru Qarayev Abdı Nazim oğlu.
Kitab mühəndis- konstruktorlar, layihəçilər, tələbələr və elmi işçilərin istifadəsi üçun nəzərdə tutulmuşdur.
Kitab dəmir-beton nəzəriyyəsini nəzəri şərh edən və dəmir-beton konstruksiyala-
rın hesablanması metodların yaradılması yollarını əks etdirən azərbaycan dilində ilk texniki ədəbiyyatdir.
Kitabda statika məsələlərinin həlli üçün təklif olunan metodika əsasında dəmir-beton elementlərin ikinci qrup həddi- hallara hesablama metodikası da Fransanın BAEL-85-nə müvafiq yenidən işlənmişdir.
Betonun uzunmüddətli möhkəmliyinin və sürüklənməsinin dinamika məsələ-lərinə tətbiqi də öyrənilmişdir.Əyilən elementlərin sərbəst rəqslərinə betonun əsas xaraktiristikalarınin təsiri öyrənmişdir

В 2021 году решением Ученого Совета от 28.09.2021(протокол №5) Азербайджанского Научно-Исследовательского Института Строительства и Архитектуры была опубликована книга «НОВЫЕ ТЕОРЕТИЧЕСКИЕ ОСНОВЫ РАСЧЕТА ЖЕЛЕЗОБЕТОННЫХ ЭЛЕМЕНТОВ».
Авторами книги являются: д.т.н., проф., зав.отд. «Нормы для строительных конструкций и коммуникаций» Сейфуллаев Ханлар Курбан оглы и директор Азербайджанского Научно-Исследовательского Института Строительства и Архитектуры д.ф.по технике Гараев Абды Назим оглы.
Книга предназначена для использования инженерами-конструкторами, проектировщиками, студентами и научными работниками.
Эта книга, является первой написанной на азербайджанском языке технической литературой, освещающей интерпретацию теории железобетона
и отражающей создание методов для расчета железобетонных элементов.
В книге разработанная новая методика расчета железобетонных элементов
с успехом применена к расчету по второй группе предельных состояний в соответствии с французским нормативом BAEL-85.