5-6.10.2022 Azərbaycan Milli Şəhər Forumu. Ağdam-Bakı.
Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri və Yeni Şəhər İnkişafı Proqramı münaqişədən sonrakı yenidənqurma və reabilitasiyanın hərəkətvericiləri kimi” mövzusunda Azərbaycan Milli Şəhər Forumu. Ağdam-Bakı. 5-6.10.2022
Təşkilatçılar:
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi (DŞAK);
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnsan Məskənləri Proqramı (UN-HABITAT) ilə tərəfdaşlıq;
ADA Universiteti.
Oktyabrın 5-də BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-HABITAT) və Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin birgə əməkdaşlığı, ADA Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə Ağdamda “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri” və “Yeni Şəhər Gündəliyi”- postmünaqişə dövründə bərpa və yenidənqurmanın aparıcı qüvvəsi kimi” mövzusunda Azərbaycan Milli Şəhərsalma Forumu işə başlayıb.
Forumu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və BMT-nin Məskunlaşma təşkilatının icraçı direktoru Maimouna Mohd Şərif açdılar. İştirakçılar Azərbaycanda ortaya çıxan əsas şəhər problemlərini müzakirə etmiş və müvafiq sahədə beynəlxalq təcrübəni nümayiş etdirmişlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva forumun açılış mərasimində iştirak ediblər. Dövlət başçısı tədbirdə çıxış edib. Ağdamda keçirilən birinci Azərbaycan Milli Şəhər Forumunun yekunlarına dair bəyannamə qəbul edildi.
İştirakçılar: 500-ə yaxın beynəlxalq, milli və yerli iştirakçılar iştirak edirdi. Forumda AzİMETİ-nin çoxlu sayda aparıcı alim və mühəndisləri, o cümlədən, institutun direktoru A.N.Qarayev, elmi işlər üzrə müavin N.R.Yusifov, laboratoriya müdiri R.A.Rzayev və b.

Azerbaijan National City Forum on "Sustainable Development Goals and New Urban Development Program as drivers of post-conflict reconstruction and rehabilitation". Agdam-Baku. 5-6.10.2022
Organizers:
State Committee on Urban Planning and Architecture (SCUPA);
Partnership with the United Nations Human Settlements Program (UN-HABITAT);
ADA University.
On October 5, The Azerbaijan National Urban Planning Forum started working on the topic "Sustainable Development Goals" and "New Urban Agenda" - as the leading force of recovery and reconstruction in the post-conflict period" with the joint cooperation of the UN Habitat Program (UN-HABITAT) and the State Committee on Urban Planning and Architecture, with the organizational support of ADA University, in Agdam.
The forum was opened by President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Executive Director of UN Habitat organization Maimouna Mohd Sharif. The participants discussed the main urban problems emerging in Azerbaijan and demonstrated international experience in the relevant field.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva participated in the opening ceremony of the forum. The head of state spoke at the event. A declaration on the results of the first Azerbaijan National City Forum held in Aghdam was adopted.
Participants: About 500 international, national and local participants participated. At the forum, a large number of leading scientists and engineers of AzIMETI, including director of the institute A.N. Garayev, deputy for scientific affairs N.R. Yusifov, head of the laboratory R.A. Rzayev and others.