4 may 2023-cü il tarixində institutun Elmi Şurasının və əmək kollektivinin nümayəndələri ilə birlikdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş anım tədbiri kecirilib.
İnstitutun direktoru cənab A.Qarayev Ulu Öndərin həyat və əmək faliyyətinə dair məruzə etdi.
İnstitutun əməkdaşları öz cixışlarında H.Əliyevin xidmətlərinə dair məlumat verdilər.
Çıxış edənlər Ulu Öndərin çox şaxəli fəaliyyətinə, Azərbaycan iqtisadiyyatının, o cümlədən, tikinti kompleksinin inkişafındakı roluna, Azərbaycan müdafiə qüdrətinin artırılması, milli dövlətçiliyin güclədiririlməsi, elm, təhsil və elmi yeniliklərin tətbiqi sahəsindəki хidmətlərinə dair məlumat verdilər.

4 мая 2023 года и институте прошло заседание Ученого Совета с участием представителей трудового коллектива, посвященное 100- летию со дня рождения Великого Лидера Гейдара Алиева.
Директор института гос. А. Гараев выступил с докладом о жизни и трудовой деятельности Великого Лидера.
Затем выступили сотрудники института, в своих выступлениях они рассказывали о много-
граннной деятельности Великого Лидера, о его роли в развитии экономики республики, в том числе, строительного комплекса, повышении обороноспособности, укреплении нацио-
нальной государственности, науки, образования,а также в применении самых современных достижений науки и техники в нашей стране.